Jak zvětšit byt? Těchto 8 optických triků se vyplatí znát

Nemovitostí je málo, jejich ceny neustále rostou, a tak je stále častějším jevem, že lidé žijí v menších bytech. Ať už dvoupokojových nebo třípokojových. Pokud máte rádi vzdušnost a prostornost, z takového bydlení nemusíte mít zrovna největší radost. Nicméně, na každý problém existuje nějaké řešení. Možná byste to nečekali, ale zvětšování malých prostor je hračka! V následujících řádcích vám přinášíme několik tipů na funkční způsoby, jak napohled „nafouknout“ vaši domácnost.

Účinné zvětšení malého bytu
Níže uváděné tipy můžete začít praktikovat prakticky ihned. Nemusí vás stát mnoho peněz a jejich výsledky jsou opravdu pozoruhodné. Nevěříte? Vyzkoušejte si je ve vlastním bytě!

  1. Zbavte se nepotřebných věcí
    Děje se to tak v každé domácnosti. Když se stěhujete, všechno máte hezky uhlazené a prostor vám nezabírají žádné zbytečnosti. Nicméně, během následujících měsíců a let dostáváte různé dárky, přikoupíte si nějakou tu vázu, na zeď si dáte nový obraz a interiér se vám pomalu zaplňuje. Možná se díky různým vylepšením cítíte útulněji, avšak zároveň kvůli nim přicházíte o cenný prostor.

Pokud jste se rozhodli, že si jdete vytvořit vzdušný a světlý interiér, začněte se nekompromisně zbavovat zbytečností. Udělejte si velkou prohlídku vaší domácnosti a rozhodněte, co skutečně potřebujete a co ne.

Praktický tip: Nepotřebné věci nemusíte hned vyhazovat do koše. Můžete je darovat svým blízkým, případně na charitu. Nejenže ulehčíte svůj domov od zbytečností, ale zároveň někomu uděláte radost. Samozřejmě, dražší předměty lze dnes snadno prodat přes internet.

  1. Vytřiďte nábytek
    Když se zbavíte nepotřebných věcí, přichází řada na nábytek. Ten často „požírá“ více prostoru, než by bylo nutné. Byty nejčastěji opticky zmenšují starodávné skříně a vitríny, které jsou vyrobeny z mohutného dřeva. Obvykle slouží jen k odkládání různých drobností, takže reálně nemají téměř žádné praktické využití. Přestože zbavování se takových velkých kusů nábytku není vždy jednoduché, když je odstraníte, váš byt najednou překvapivě naroste.

Když zařizujete malý byt, při koupi nového nábytku si dávejte pozor na to, aby nebyl zbytečně velký. Upřednostněte štíhlé skříňky a poličky, které nevyčuhují moc do prostoru. Ideální volbou jsou kousky ve světlých barvách. Ty opticky zvětšují prostor.

  1. Vyberte si správnou podlahu
    Chcete-li, aby interiér působil opticky prostorně, nejlepší je, když do všech místností dáte stejnou podlahu. Jednotlivé pokoje budou na sebe opticky navazovat, a to bez jakýchkoli viditelných hranic. Získáte tak pocit jednolitého vzdušného prostoru.
  2. Barevná kombinace podlahy a stěn
    Stejně jako v případě nábytku iu stěn platí, že dojem velkého prostoru vytvářejí právě světlé barvy. Doporučujeme bílou, popřípadě jemné krémové odstíny jiných barev. Výborným řešením je kombinace tmavé podlahy a světlých stěn. Raději se vyhýbejte světlé podlaze a světlým stěnám. V takovém případě už může interiér působit sterilně a nepřirozeně.
  3. Osamostatněte velké kusy nábytku
    Máte-li v domácnosti jednotlivé kusy nábytku těsně u sebe, vzniká dojem přeplněného malého interiéru. Výborným optickým trikem je proto osamostatnění sedačky, jídelního stolu či velké skříně. Dobrým řešením může být i posunutí sedačky dále od zdi, aby se za ní dalo chodit.
  4. Vymontujte interiérové ​​dveře
    Ano, dveře do některých místností, například koupelny, mají své praktické opodstatnění. No řekněte si na rovinu, kdy jste například zavíraly dveře do obývacího pokoje? Zbytečně vám jen zabírají značnou část prostoru a vytvářejí dojem menší místnosti. Když je odmontujete, najednou získáte spoustu místa k dobru.
Rearview shot of a relaxed middle aged couple holding each other while looking out on their balcony together at their new home

Pokud potřebujete oddělit jednotlivé místnosti od sebe, dobrou alternativou jsou posuvné dveře. Ty poslouží stejně dobře jako klasické, ale zabírají nesrovnatelně méně prostoru.

  1. Na světle záleží!
    Dojem malého prostoru je často umocněn slabým prosvětlením. V tomto směru je důležité myslet na kvalitní osvětlení. Skvělým řešením jsou LED žárovky, které mají výbornou svítivost, dlouhou životnost a nízkou spotřebu elektrické energie. Jedno stropní svítidlo však často nedokáže efektivně osvětlit celou místnost. Pokud jsou rohy tmavé, opět dochází k optickému zmenšení.

Aby byly všechny místnosti rovnoměrně prosvětleny, doporučujeme kombinaci více svítidel. Moderní volbou jsou například bodová stropní světla. Případně, klasický lustr umíte doplnit o stojící či stolní lampu.

Další články autora