Jak zařídit dětský pokoj podle věku dítěte

Dětský pokoj je pro dítě velmi důležitým místem, kde se učí, odpočívá, vyrůstá a hraje. Proto je podstatné vybrat správnou místnost, která bude dětským pokojem a také ji zařídit tak, aby dítě využilo potenciál místnosti na maximum a vyvíjelo se tím správným způsobem. Toto jsou tipy, jak zařídit dětský pokoj podle věku dítěte.

Výběr té správné místnosti
Před zařizováním dětského pokoje je důležité vybrat vhodnou místnost, která bude dítěti sloužit jako dětský pokoj. Nikdy nevybírejte tu nejmenší místnost v domácnosti, neboť dítě bude časem růst a potřebovat více místa. Přestože toho zpočátku nepotřebuje mnoho, do budoucna je třeba myslet na to, aby pokoj obsahoval vše, co dítě ke svému životu potřebuje k tomu, aby se učilo, hrálo a mělo pohodlí ke spánku. Proto je doporučeno rozdělit místnost na tři základní zóny. Rovněž je dobré dítěti vybrat místnost s dostatkem přirozeného světla.

Zóny v dětském pokoji
Každý dětský pokoj by měl být rozdělen na tři základní zóny, a to bez rozdílu na věk dítěte. Především máme na mysli zónu hrací, pracovní a odpočinkovou. Vzhledem k věku dítěte se zóny obměňují jen příslušenstvím či nábytkem. Vlastnit dětský pokoj je pro dítě z hlediska vývoje velmi důležité, neboť tak se mnohému učí, překonává různé strachy, buduje si sebedůvěru, stává se samostatným a vytváří si své vlastní soukromí. Nicméně, věk, kdy by mělo mít dítě svůj vlastní pokoj, není konkrétně dán, jelikož každé dítě je jiné. i přesto máme pro vás několik inspirací, jak zařídit dětský pokoj podle věku dítěte.

Dětský pokoj pro nejmenší děti
Přestože novorozeně a kojenci si ještě nevyžadují vlastnit vlastní pokoj, je vhodné mít prostor, který bude patřit pouze jim. Na internetu najdete spoustu inspirací pro dětské pokoje i pro ty nejmenší. Doporučuje se však používat světlé a uklidňující barvy zejména na stěny, které dítě nebudou rušit. Nejdůležitější v takovém dětském pokoji je mít kvalitní a bezpečnou postýlku, dětskou kolébku, prostor pro uložení oblečení a přebalovací koutek.

V takovém dětském pokoji určitě nesmí chybět ani barvy, avšak spíše jako součást doplňků. Mnohé výzkumy poukazují na to, že malé děti obecně vnímají zejména červenou, oranžovou, žlutou či růžovou barvu. Nicméně, každá jedna barva ovlivňuje také emoce dítěte. Nezapomínejte ani na hračky, které děti vnímají a zejména na bezpečnost dítěte, proto spíše využijte nábytek s oblými hranami. Nábytek by měl být pevně upevněn. Také se vyhýbejte nábytku se sklem.

Dětský pokoj pro děti do 3 let
Zařizování dětského pokoje pro batole je o něco více zajímavější a důležitější. Děti v tomto věku začínají objevovat a učit se. Proto je důležité jim zařídit dětský pokoj právě do 3 zón, které jsme výše zmínili. Kreativitě se v tomto případě meze nekladou. Jelikož dítě v tomto období již přestává spát v postýlce, je třeba mu vybrat opět kvalitní postel s kvalitní matrací, která zajistí dítěti zdravý vývin.

Canopied cradle between gold armchair and basket with teddy bear in pink baby’s bedroom interior

I přesto, že je dítě malé, klidně vyjměte větší postel o rozměrech 90×200 cm, avšak zajistěte ji ochranným zábradlím. Výhodou velké postele je to, že ji umíte použít iv budoucnosti, kdy dítě vyroste. V tomto věku je důležité zaměřit se zejména na hrací zónu.

Vybavení dětského pokoje pro batole
Dětský pokoj pro děti do 3 let by měl být vybaven také malým stolkem, židlí pro děti a hračkami či pomůckami, při kterých se dítě bude učit pozornosti, soustředění, kreativitě, ale také samostatnosti. Je třeba naučit dítě i uklízet, proto vždy vyberte dítěti jen pár hraček, které má v tomto období nejraději a časem je obměňujte. Doporučujeme použít kombinaci nižších a vyšších skříní, přičemž ty nižší budou využívat samotné děti a vyšší rodiče, a to k uskladnění ať už oblečení, nebo jiných potřebných věcí.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram