Jak vyřídit stavební povolení v roce 2022?

Plánujete v roce 2022 stavět nebo rekonstruovat svoji nemovitost? Před tímto procesem vás čeká ještě mnoho vybavovaček a doručení důležitých dokumentů na speciální úřady. Jedním z nich je také vyřízení a doručení stavebního povolení, které je nezbytné při stavbě domu mít. Jak ho však vybavit?

Co je stavební povolení?
Stavební povolení představuje dokument, který je nezbytné vlastnit při stavbě nemovitosti, která má více než 25 m2. Jedná se tedy o stavbu, která se neřadí mezi drobnou stavbu. Stavební povolení je také možné si představit jako dokument, který obsahuje vypracovanou projektovou dokumentaci spolu s územním rozhodnutím. Bez tohoto povolení není možné realizovat stavbu nemovitosti.

Kdy je třeba vyřídit stavební povolení?
Stavební povolení je třeba vlastnit iv případě rozsáhlejší rekonstrukce domu a při stavbě všech nemovitostí bez ohledu na jejich druh, stavebně technické provedení, dobu trvání a účel stavby. Vyžaduje se jej vlastnit i při změně stavby, a to zejména při nástavbě, přístavbě a při stavebních úpravách.

Jak vyřídit stavební povolení?
Toto povolení lze vyřídit několika způsoby. Vybavit si jej můžete sami či o to požádat oprávněnou osobu, která bude mít plné právo vyřizovat za vás veškeré náležitosti, a to přípravu, projekt a realizaci stavby. Také se můžete obrátit i na specializované firmy a tím předejít různým komplikacím, ovšem nebude to zadarmo.

Jakkoli se rozhodnete, podstatou při vyřizování stavebního povolení je navštívit stavební úřad. Vyřídit stavební povolení však není jednoduché a rychlé a může to trvat i několik měsíců. Proto před stavbou nemovitosti myslete na to dostatečně předem.

K čemu stavební povolení slouží?
Již z názvu vyplývá, že jde o povolení. Tedy při stavebním povolení vám stavební úřad určí závazné podmínky uskutečnění a užívání stavby a také rozhodne o námitkách účastníků řízení. Kromě toho vám zajistí ochranu zájmů společnosti při výstavbě a užívání stavby, komplexnost stavby, dodržení všeobecných technických požadavků na výstavbu a jiných předpisů, technických norem a také dodržení požadavků určených dotčenými orgány. Především při tomto povolení jde o vyloučení a omezení negativních účinků stavby a jejího užívání na životní prostředí.

Žádost o vydání stavebního povolení
Žádost o vydání stavebního povolení je tiskopis, který obsahuje základní náležitosti o stavebníkovi ao stavbě. Tento dokument není obtížné vyplnit, protože obsahuje základní informace, jako například:

· údaje o stavebníkovi,

· druh, účel a místo stavby,

· předpokládaný termín dokončení stavby,

· parcelní čísla a druhy stavebního pozemku s uvedením vlastnických práv podle katastru nemovitosti,

· parcelní čísla sousedních pozemků a sousedních staveb,

· jméno, příjmení a adresu projektanta,

· údaje o zhotoviteli stavby,

· základní údaje o stavbě,

· a také seznam účastníků stavebního řízení.

Přílohy nezbytné k žádosti stavebního povolení
K samotné žádosti o stavební povolení je nezbytné doplnit přílohy, kterých je více než dost. Proto se předem se stavebním úřadem můžete kontaktovat a zjistit, jaké přílohy si máte připravit. Většinou se jedná o přílohy:

· list vlastnictví, který prokazuje váš vlastnický vztah k pozemku,

· kopie katastrální mapy, kterou si umíte vybavit na katastru is listem vlastnictví,

· projektovou dokumentaci stavby ve dvou (někdy 3) provedeních,

· certifikát o způsobilosti projektanta,

· územní rozhodnutí, případně stanovisko pro umístění stavby,

· prohlášení o stavebním dozoru oprávněnou osobou,

· jméno stavebního dozoru,

· souhlas energetických závodů a elektráren s připojením stavby do sítě a elektřiny,

· souhlas vodárně o připojení stavby na vodu a kanalizaci,

· souhlas plynárně s připojením stavby na plynovou přípojku, chcete-li topit plynem,

Bohemian living room interior 3d render with beige colored furniture and wooden elements

· vyjádření správce silnice a dopravního inspektorátu,

· souhlas města nebo obce s malým zdrojem znečištění ovzduší (například kotel),

· souhlas sousedů, chcete-li stavět jinak, než povoluje stavební zákon,

· a jiné doklady.

Je třeba počítat is tím, že každý úřad může vyžadovat i některé dokumenty navíc. Proto mezi jiné doklady můžeme zařadit různé tiskopisy, které souvisejí se specifickými znaky pozemku, stavby, instituce, například od lesníků, zemědělců, památkového úřadu a různých jiných úřadů.

Další články autora