Inteligentní bydlení nebo inteligentní domácnost je tématem, které se v dnešní době stává stále populárnější. Přitom nemusí být spojeno jen s domem. Dokáže skvěle fungovat iv případě bytů. V čem vlastně smart domácnost spočívá a jaké reálné benefity přináší? Měli byste nad ní uvažovat i vy?
Jak funguje inteligentní bydlení?
Systém inteligentní domácnosti sestává ze 3 hlavních součástí.
Řídící jednotka
Základem smart domácnosti je mozek – centrální počítač, který přijímá data ze senzorů, zpracovává je a vysílá pokyny akčním členům. Na trhu dnes existuje velké množství řídících jednotek inteligentního bydlení. Mnozí výrobci je vyvíjejí na míru, avšak existují i levnější univerzální možnosti. Například zařízení Amazon Alexa nebo Google Home.
Senzory
Další podstatnou součástí inteligentní domácnosti jsou senzory. Například teploměry, snímače sledující světelné podmínky, vlhkost, případně dokonce přítomnost chemikálií ve vzduchu. Velmi často se používají také senzory, které vyhodnocují, zda jsou otevřeny dveře nebo okna.
Akční členy
A v neposlední řadě, aby smart domácnost fungovala, nezbytností jsou akční členy. Například zásuvky, které umožňují zapínat a vypínat tok elektrického proudu. Nebo motory zajišťující pohyb žaluzií. Případně svítidla, trysky na postřikování trávníku, elektronický zámek dveří a mnohá další zařízení.
Instalace systému inteligentní domácnosti
Senzory a akční členy mohou s řídicí jednotkou komunikovat buď bezdrátově, nebo prostřednictvím kabelu. Jednoduchou inteligentní domácnost si umíte zřídit i bez toho, abyste prováděli jakékoli stavební zásahy.
Nicméně, pokud chcete skutečně pocítit všechny benefity chytrého bydlení, obvykle je třeba přizpůsobit elektroinstalaci. Jednotlivé součásti tak budou schopny efektivně komunikovat a harmonicky fungovat. Na montáž systému chytré domácnosti je proto dobré myslet ještě před výstavbou nebo velkou rekonstrukcí nemovitosti.
Co všechno dokáže chytré bydlení?
Inteligentní domácnost není jen nějakým módním výstřelkem a způsobem, jak se ukázat před kamarády. Dokáže vám v mnoha oblastech významně usnadnit život a ušetřit nejedno euro. Jak konkrétně?
Rozumné řízení topení
Systém inteligentní domácnosti obvykle pečuje o celý tepelný management domácnosti. Na základě senzorů neustále vyhodnocuje teploty v jednotlivých místnostech. Nastavit si můžete časovače, které aktivují topení jen v dobách, kdy se v daných pokojích reálně pohybujete. Na základě snímačů v oknech dokáže řídicí jednotka omezit výkon topení, když je otevřeno okno.
Samozřejmostí je možnost ovládání na dálku. Když jedete na celý den pryč, topení necháte vypnuté a aktivujete si jej až tehdy, když se budete blížit domů. Díky takovému inteligentnímu řízení umíte ročně ušetřit i několik stovek eur na energiích.
Redakce radí: Pečujte o svůj dům.