Česko udělalo rázný krok. Výrazně se jím odpoutá od dodávek plynu z Ruska

V současnosti jsou zásobníky v Česku plné zhruba na 77 procent a plyn v nich by pokryl spotřebu zhruba do ledna. S využitím plynu z LNG terminálu by Česká republika měla vydržet zřejmě až do března.

Česku se podařilo ve spolupráci s energetickou skupinou ČEZ zajistit kapacitu ve speciálním LNG terminálu v oblasti nizozemského pobřeží. Česká republika by měla takto každý rok zpracovávat asi tři miliardy kubíků plynu, řekl v úterý ministr průmyslu Jozef Síkela. To je asi třetina toho, co do Česka ještě loni proudilo z Ruska. Podle ministra jsou již zajištěny i konkrétní přepravní trasy. Informuje o tom zpravodajský portál iDNES.cz.

„Evropa dodnes nemá k ruským dodávkám příliš alternativ. I Česká republika je na nich velmi závislá. Až 98 procent plynu v České republice bylo loni právě z Ruska. My teď máme šanci zbavit se závislosti na ruském plynu,“ konstatoval na tiskové konferenci ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).


Nejhorší scénář: Eurokomise ukázala, jak klesne ekonomika, když Putn zastaví plyn


Plyn z terminálu na zkapalněný zemní plyn v Nizozemsku podle iDNES.cz prodlouží spotřebu plynu v ČR o jeden a půl až dva měsíce. V současnosti jsou zásobníky v Česku plné zhruba na 77 procent a plyn v nich by pokryl spotřebu zhruba do ledna. S využitím plynu z LNG terminálu by tak Česká republika měla vydržet zřejmě až do března.

Gas industry, gas transport system, gas relationship between Russia and European Union

Terminál v nizozemském Eemshavenu se bude skládat ze dvou plovoucích skladovacích jednotek zpětného zplynování. Kromě ČEZ jej budou využívat i další firmy, například Shell. Plyn zkapalňují po vytížení, aby jej mohli díky až 600krát menšímu objemu snadněji přepravovat tankery. Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše představují tři miliardy metrů krychlových plynu 30 tankerů. Pronájem kapacity bude Česko stát „výše desítky milionů korun ročně“, přesná částka je však neveřejná.

ČEZ v současnosti jedná s různými dodavateli LNG tak, aby zajistila co nejvíce zkapalněného zemního plynu pro nadcházející topnou sezónu. Počítá se s tím, že terminál začnou využívat hned po jeho spuštění, tedy zhruba v polovině září. Síkela uvedl, že ČR má v současnosti zajištěno asi dvě třetiny roční spotřeby plynu. Potřebné přitom bude řešit nejen nadcházející, ale i další topnou sezónu. Zásobníky se totiž po zimě budou muset znovu naplnit, přičemž nyní se nadále plní plynem, který přichází z Ruska.

Další články autora