Evropské ceny máme, platy ani zdaleka

„Potřebuje zrychlit reformní progres. Vyspělé ekonomiky už nedobíháme ani v růstu hrubého domácího produktu, ani v kupní síle. To se pak odráží na naší pozici v konkurenceschopnosti,“ vysvětlil vedoucí oddělení fiskálních a strukturálních analýz NBS Branislav Reľovský.

Vážným problémem pro rozvoj slovenské ekonomiky je však i současná geopolitická situace a závislost Slovenska na ruském dovozu. „Je to o energetické závislosti, která je velmi vysoká v evropském srovnání a staví nás to do velmi zranitelné situace. V podobné situaci byly například ještě před deseti lety i jiné země, ale mezitím na tom vědomě pracovaly, zatímco u nás došlo jen k malému pokroku,“ upozornil hlavní ekonom NBS Michal Horváth. Podle odhadů slovenské centrální banky by například 20procentní výpadek plynu mohl snížit HDP o 0,6 až 1,4 procenta a vést k dalšímu růstu cen.

NBS proto vládě doporučuje, aby pokračovala ve snahách o diverzifikaci dodavatelů energií a zvážila opatření na úsporu energií. Úsilí v této oblasti je již vidět iv praxi. „Velmi nám záleží na tom, abychom se zbavili závislosti na ruských palivech,“ řekl v pondělí premiér Eduard Heger (OĽaNO) po jednání s rakouským kancléřem Karlem Nehammerem ve Vídni. Podle předsedy slovenské vlády přechod na palivo jiného dodavatele obvykle trvá tři až šest let, období krize však nutí státy hledat jiná řešení.

Narušení dodavatelských řetězců, protipandemická opatření, jakož i změny na trhu práce a spotřebitelského chování související s pandemií snížily potenciál naší ekonomiky. Tento vývoj bude navíc podle NBS umocňovat i válka na Ukrajině, pandemická situace v Číně a vysoká cena energií. Jak to souvisí se závislostí na Rusku? Dovozy z Ruska a Ukrajiny tvoří celkově relativně malou část slovenských dovozů. Problematická je ovšem zejména energetika, kde je vysoká závislost.

Happy two girls holding bunch of shopping bags

„Klíčové jsou energetické suroviny, ropa, zemní plyn a palivové články (do jaderných reaktorů, pozn. red.). Tam máme největší odkázanost na Rusko, ale ten problém je mezinárodní. Z Ruska se dováží velmi mnoho vzácných kovů, které jsou součástí dodavatelsko-odběratelských vztahů, do kterých vstupují i ​​slovenské firmy,“ vysvětlil Horváth. „Kdyby k nějakým výpadkům došlo, tak to může nadělat citelné problémy a dostat nás i do recese,“ dodal .

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram