Ruský ministr obrany Sergej Šojgu nařídil ozbrojeným silám, aby se na okupovaném území zaměřily na zničení ukrajinských raketových a dělostřeleckých systémů dlouhého dosahu. Rozkázal to během inspekce vojenské skupiny Vostok (Východ). Informovalo o tom ruské ministerstvo obrany.
Šojgu přikázal, že ke zničení raketových a dělostřeleckých systémů dlouhého dosahu, které mají Ukrajinci k dispozici ze Západu, je třeba nasadit vysoce přesné zbraně.
Podle zpravodajské agentury Bloomberg však není jasné, zda bude mít rozkaz ministra obrany nějaký praktický vliv. Ruské jednotky se už měsíce pokoušejí zničit ukrajinské zbraně v „demilitizační“ kampani, která má však smíšený úspěch, protože USA a jejich evropští spojenci zvýšili dodávky vojenského vybavení pro vládu v Kyjevě.
VIDEO: Jak střílí a ničí HIMARS
Podívejte se na videu US Marines, jak funguje HIMARS.
Ukrajina obdržela v posledních týdnech osm vyspělých amerických salvových raketometů s dlouhým dosahem HIMARS, které jsou schopny zasáhnout ruské cíle vzdálené až 80 kilometrů. To jejím ozbrojeným silám umožňuje ničit logistická centra, zásobovací trasy a sklady munice okupantů hluboko za frontovými liniemi a většinou mimo dosah ruského dělostřelectva. USA už slíbily, že pošlou Ukrajině další čtyři HIMARS a Británie se také zavázala dodat raketové systémy dlouhého dosahu.
„Systém M142 HIMARS umožňuje odpálení více přesně naváděných raket. USA už poskytly Ukrajině osm systémů a přislíbily poslat další čtyři, celkem tedy 12 systémů,“ informovalo minulý pátek americké ministerstvo obrany na své webové stránce.
Ukrajinská vojenská rozvědka uvedla, že stále sleduje pohyb ruských velitelských stanovišť a techniky na okupovaných územích „Nepřítel vyhodnotil hrozbu a začal přemísťovat své sklady dále od frontové linie,“ uvedl Kyjev.
Ruské ministerstvo obrany v neděli prohlásilo, že zničilo odpalovací a nakládací vůz HIMARS v Doněcké oblasti a zasáhlo sklad v Oděse s britskými protilodními střelami Harpoon.
Ukrajinští představitelé tato tvrzení nekomentovali a zatím je nebylo možné nezávisle ověřit.
I těmito zbraněmi pomáhá Západ Ukrajině v boji
Ukrajina potřebuje k boji s Ruskem zbraně ze Západu. Přicházejí houfnice, tanky, protivzdušné systémy či drony.