Hřiště, které „vyžene“ děti od obrazovek

Nedokážete vaše děti motivovat k tomu, aby si šly hrát na hřiště, které máte pod okny? Ty si ho možná ani nevšimli, protože „neříká jejich řečí“… Autoři netradičního Projektu Hřiště našli recept, jak mladé lidi vysvobodit z virtuálního světa. V Petržalce proměnili k nepoznání už druhé fádní sportoviště bez života. Zjistěte, jak se jim to povedlo i na co se tam můžete těšit.

Ve spolupráci s firmou Kärcher a místní samosprávou vyčistili a zatraktivnili sídlištní hřiště na Hrobákově ulici. Jděte se přesvědčit na vlastní oči. Writeři ze seskupení WallDesign jej oživili 3D designem vylitých kbelíků s pestrými barvami a stylovým graffiti. Vylepšený multifunkční areál „promluvil“ a jako magnet čeká na děti a mladé lidi, kteří sedí doma nebo chtějí svůj volný čas trávit na sportovištích. Ty jsou v dnešní digitální době stále více opuštěné a mnohé i zanedbané. Smutný fenomén ve veřejném prostoru postřehl autor projektu Mário Biháry na petržalském sídlišti, kde vyrůstal, a rozhodl se, že s tím něco udělá. „Mnoho dětí sedí doma před obrazovkami a chybí jim správný impuls jít ven. My jsme na hřištích hrávali basketbal a fotbal, dělali graffiti a byli při vzniku hip hopových kapel. Do Projektu Hřiště jsem se snažil přetavit všechny tyto aspekty. Primárním cílem však bylo upozornit na chátrající hřiště, zrevitalizovat je a vrátit jim život,“ deklaruje hudební manažer Biháry, který je mimo jiné znám jako organizátor festivalu Hip Hop Žije. Novou tvář a pestrobarevný vzhled dostalo už páté hřiště na Slovensku, z toho druhé na největším slovenském sídlišti v Petržalce.

Klíčové bylo hřiště dokonale vyčistit
Na přeměně hřiště se podíleli writeři z WallDesign, kteří spolu s Bihárym navrhli jeho nový vzhled. „Napadlo nám udělat 3D design a napodobit vylité kýble barvy tak, aby zapadly do prostředí,“ prozrazuje autor projektu. Ještě předtím, než writeři nanesli na asfalt první speciální nátěr, na sportoviště doslova napochodovali odborníci na čištění ze společnosti Kärcher, která se na projektu spolupodílí. Jejich úkolem bylo připravit celé hřiště a okolí tak, aby umělci mohli začít s jeho vizuální přeměnou.

„Naše stroje dokonale vyčistily asfalt a zbavily nečistoty i okolní zdi, lavičky či pingpongový stůl. Při čištění jsme využili zametací stroje, vysokotlaký čistič, mokro-suchý vysavač, ale také všestranně využitelný komunální čistící stroj. Jako lídr v čistících řešeních jsme připraveni i na takové výzvy a pomoc při budování místní komunity,“ říká Emil Skákala, marketingový ředitel společnosti Kärcher, jejíž zaměstnanci strávili díky spolehlivé čistící mechanice na hřišti jen několik hodin. „Časová efektivita je při naší práci klíčová. Náš komunální čistící stroj je vysoce účinný a všestranný. Při tomto projektu nám pomohl efektivně vyčistit a připravit hřiště pro umělce během pár hodin. Pro jeho celoroční využití při zametání listí, zavlažování zeleně či při zimní údržbě bych jej doporučil každé samosprávě,“ dodává Emil Skákala.

Colorful playground equipment for children in public park in summer

\“Projekt zatraktivnění nově zrekonstruovaného multifunkčního areálu Hrobákova, jakož i jiných hřišť v naší zprávě velmi vítáme a jsme rádi, že tím v Petržalce společně oživíme sport i kulturu,\“ tvrdí starosta Petržalky Ján Hrčka, který dodává, že do projektu na Hrobákové investovala městská část bezmála 10 tisíc eur. Symbióza rekonstrukce, sportu a umění tak dostala nový rozměr. Zkušenost s prvním vylepšeným hřištěm na Rovniankové ulici mluví za vše.

„Na revitalizovaných hřištích v rámci Projektu Hřiště je větší pohyb dětí, hráčů basketbalu, ale také se tam dějí focení, natáčení videoklipů a podobně. Plánujeme tam dělat i turnaje a různé koncerty,“ vysvětluje Mário Biháry, pro kterého je tento projekt návratem ke kořenům kultury, ve které vyrůstal. Mezitím přibylo v Petržalce i třetí vylepšené hřiště na Ševčenkova ulici.

Další články autora